

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Tolerance | 0.5 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 53 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 450 µm |
| Voltage Rating | 75 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Weight | 2.012816 mg |
| Composition(Kit Type) | Metal Film |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
Stock: 9789
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05634 | $0.56340 |
| 50 | $0.05277 | $2.63850 |
| 100 | $0.04942 | $4.94200 |
| 500 | $0.04693 | $23.46500 |
| 1000 | $0.04446 | $44.46000 |
| 3000 | $0.04316 | $129.48000 |
| 5000 | $0.04189 | $209.45000 |
| 10000 | $0.03822 | $382.20000 |
